Na laureatki konkursu czekają wysokie stypendia i wyjazdy na konferencje naukowe.

Zależy nam na tym, aby nie tracić talentów i by inwestować środki w te osoby, które odkrywają w sobie pasję badacza, naukowca, już na studiach - powiedziała podczas inauguracji minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Magdalena Kula z MNiSW, konkurs Dziewczyny Przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej Curie jest adresowany do studentek kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które mimo młodego wieku prowadzą własne badania naukowe albo są zaangażowane w projekty badawcze.

Organizatorzy zapowiedzieli, że oceniane będą tylko prace indywidualne. Przy ocenie zgłoszeń będzie brana pod uwagę m.in. oryginalność pracy, nowatorskie podejście do zagadnienia, przyjęta metodologia czy możliwość praktycznego wykorzystania wyników badań.

Studentka, której badania zostaną ocenione najwyżej, otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł oraz - podobnie jak maksymalnie 9 innych wyróżnionych studentek - wyjazd na wybraną konferencję naukową. Najlepsze badaczki mogą też liczyć na sesję zdjęciową w magazynie Elle.

Jak zaznaczyła w piątek minister Kudrycka, ministerstwo stara się monitorować losy laureatek konkursu. Wydaje się, że są to dziewczyny, które mają prawdziwą pasję do studiowania i do realizacji badań, dlatego nie stać nas na to, byśmy je tracili z oczu na samym początku kariery naukowej i później - powiedziała.

Redaktor naczelna Elle Barbara Mietkowska dodała, że organizatorom zależy na tym, by wspierać ambicje młodych kobiet, które chcą osiągnąć naukowy sukces w domenach do tej pory uznawanych za męskie. ,,Nauka jest przecież synonimem postępu. Chcemy wspierać osoby, które postanowiły poświęcić się jej i uprawiać na prawdziwie światowym poziomie - zadeklarowała.

Minister nauki zapowiedziała, że choć dla ,,chłopców przyszłościnie ma osobnego konkursu, to wkrótce razem ze studentkami będą mogli wziąć udział w przygotowywanym przez MNiSW konkursie ,,Diamentowy Grant .

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu ,,Dziewczyny Przyszłościupływa 29 lutego 2012 r. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.nauka.gov.pl
Do poprzednich dwóch edycji konkursu zgłosiło się niemal 200 kandydatek. Nagrodzono 21 spośród nich. Na nagrody przeznaczono ponad 100 tys. zł.

 

Laureatką pierwszej edycji została Malwina Strenkowska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antynowotworowej. W drugiej edycji tytuł Dziewczyny Przyszłości przyznano Joannie Filipowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za badania nad różnicowaniem komórek macierzystych.(PAP)

 

lt/ agt/