Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało sto bezpłatnych wyjazdów autokarowych do ponad 40 miejsc realizacji projektów unijnych, które otrzymały wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Będą to między innymi parki narodowe, przedsiębiorstwa gospodarowania odpadami, zakłady lotnicze. W trakcie wycieczek uczestnicy osobiście poznają wybrane inwestycje zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim, zdobędą ciekawe informacje na temat odwiedzanych miejsc i podniosą wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Dla wszystkich uczestników wycieczek przewidziano również animacje i gry, które w kreatywny sposób przekażą wiedzę na temat funduszy unijnych.
Szkoły pragnące wziąć udział w projekcie muszą zarejestrować się na stronie www.szlakiem.pois.gov.pl, a następnie rozwiązać krótki test wiedzy o Programie Infrastruktura i Środowisko. O wygranej w konkursie decydują poprawnie wypełniony test i kolejność zgłoszeń. Dla pierwszych 100 szkół zorganizowane zostaną wycieczki do najciekawszych projektów znajdujących się w regionie, w którym mieści się dana szkoła. Wyjazdy odbywać się będą od końca maja 2013 r.
Podczas pierwszej edycji programu, która odbyła się w zeszłym roku, w 40 wycieczkach do Parków Narodowych (Gorczańskiego, Karkonoskiego, Narwiańskiego i Wielkopolskiego) udział wzięło blisko 1300 uczniów. Wszystkie parki otrzymały unijne wsparcie finansowe z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wycieczki okazały się niezapomnianą przygodą dla młodych podróżników oraz ich opiekunów.