Opisy ścieżek dydaktycznych wytyczonych w urokliwych zakątkach kraju, oferty dydaktyczne ośrodków edukacji ekologicznej i aktualności z dziedziny edukacji ekologicznej udostępnia portal edukacji ekologicznej: www.zielonalekcja.pl. Serwis działa od 1 maja.
Zielonalekcja.pl to źródło wiedzy dla miłośników przyrody w każdym wieku oraz bogactwo zasobów dydaktycznych dla nauczycieli i rodziców prowadzących edukację środowiskową.
Nauczyciele będą mogli skorzystać z bogatej oferty materiałów edukacyjnych, które pomogą wyjaśnić czym jest energia, zapoznać uczniów z zasadami zdrowego żywienia, zrównoważonej konsumpcji, gospodarowania odpadami, ekoturystyki.
Najmłodszych użytkowników z pewnością zainteresują umieszczone na stronie gry komputerowe, w których będzie można uratować Ziemię od toksycznych chemikaliów lub udaremnić nielegalny przewóz zwierząt na lotnisku.
Wraz z uruchomieniem portalu ruszają dwa konkursy: „Wszystkie dzieci segregują śmieci” i „Ekoscenariusz”.
Pierwszy z nich jest skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników jest stworzenie oryginalnego hasła zachęcającego do selektywnej zbiórki odpadów. Dzieci mogą je nadsyłać do 4 września br. Laureaci otrzymają m.in. książki, długopisy i puzzle.
W konkursie „Ekoscenariusz” mogą wziąć udział nauczyciele szkoły podstawowej, gimnazjalnej lub średniej, opiekunowie kółek ekologicznych, przyrodniczych oraz animatorzy edukacji ekologicznej. Do konkursu należy zgłaszać niepublikowane wcześniej, scenariusze zajęć lekcyjnych poświęconych edukacji ekologicznej. Projekty można nadsyłać do 30 września br.
Serwis Nauka w Polsce, 5 maja 2009 r., Ewelina Krajczyńska