RPO: szkoły są zbyt często przekazywane podmiotom prywatnym

"Przepisy pozwalające na przekazanie przez jednostkę samorządu terytorialnego prowadzenia szkoły podmiotom prywatnym coraz częściej stosowane są nie tylko w wyjątkowych sytuacjach, w których lokalna społeczność decyduje się na przejęcie od gminy prowadzenia niewielkiej szkoły, ale stają się podstawowym założeniem polityki oświatowej jednostek samorządu terytorialnego" - wynika ze skarg napływających do biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dowolne przekazywanie szkół publicznych podmiotom prywatnym zagraża konstytucyjnej gwarancji powszechnej dostępności do szkół publicznych. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, sieć szkół publicznych powinna być na tyle gęsta, by odległość miejsca zamieszkania dziecka od placówki, w której będzie realizować obowiązkowe przygotowanie przedszkolne i obowiązek szkolny nie przekraczała, w zależności od klasy, trzech lub czterech kilometrów.

Zastępowanie szkół publicznych niepublicznymi ograniczy powszechny dostęp do szkół co może zaburzyć konstytucyjne prawo do nauki.

Zdaniem RPO "przekazywanie podmiotom prywatnym prowadzenia szkół może łączyć się z wątpliwościami co do realizacji konstytucyjnych praw i wolności nawet, jeśli szkoła po przekazaniu kontynuuje działalność jako szkoła publiczna".

"W ocenie Rzecznika obecna sytuacja wymaga pilnej interwencji prawodawczej. Obecnie obowiązujące przepisy regulujące kwestie przekazywania szkół podmiotom prywatnym zostały stworzone z myślą o wyjątkowych sytuacjach, a nie z założeniem, że to na podmiotach prywatnych spoczywać będzie ciężar zapewnienia konstytucyjnej gwarancji prawa do nauki. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie".

Więcej: www.rpo.gov.pl/content/do-men-ws-przekazywania-szkol-publicznych-podmiotom-prywatnym

Opracowanie: Agnieszka Kwiatkowska, RPE WK

Źródło: www.brpo.gov.pl, stan z dnia 11 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 11 sierpnia 2014 r.