"Dobry pedagog to osoba, która potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę. Zawsze znajduje czas na rozmowę z uczniami i wyjaśnianie im wątpliwości, wysłuchanie ich trosk, problemów, czy przeżywanie z nimi radości. To zawód, wiążący się z ogromną odpowiedzialnością. Codzienną pracą i postawą wychowawcy kształtują charaktery swoich podopiecznych, a tym samym przygotowują ich na dorosłe, pełne wyzwań życie" - napisał Michalak w liście adresowanym do nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.

Podkreślił, by zawsze pamiętali, że uczniowie ich potrzebują nawet wtedy, gdy odrzucają pomocną dłoń, buntują się. "Niekiedy nam, dorosłym, trudno odnaleźć się w gąszczu codziennych spraw; uczniowie tym bardziej potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących" - zaznaczył.

Przypomniał słowa kanclerza Jana Zamoyskiego, które znalazły się w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". "To motto pojawia się bardzo często w debacie na temat szkolnictwa – jego trafności nie można podważyć. Jest wezwaniem do pracy, ale także przestrogą, że nasza przyszłość zależy od tego, w co wyposażymy młodych, zanim rozpoczną dorosłe życie" - napisał Rzecznik Praw Dziecka.

"Pamięć o Wielkich stwarza ogromną przestrzeń do dyskusji, w jaki sposób przenieść Ich idee oraz wartości na grunt współczesnego świata". Pozwala również na uświadomienie młodemu pokoleniu, w jak skomplikowanej rzeczywistości może znaleźć się człowiek, stając przed trudnymi wyborami" - zauważył Michalak. Zachęcał gorąco do aktywnego udziału w obchodach Roku Ireny Sendlerowej, jakim Sejm, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił rok 2018, oraz do podjęcia projektów edukacyjnych upamiętniających ją.

"Przed Wami niełatwy rok szkolny – rok wielu zmian. Będzie wymagał jeszcze bardziej wytężonej pracy, większego wysiłku i uwagi, aby dzieci jak najmniej odczuły skutki zamieszania przy ich wprowadzaniu. Wierzę jednak, że wspólnymi siłami staniemy na wysokości zadania" - dodał.

Rzecznik Praw Dziecka życzył nauczycielom wiele satysfakcji z pracy z dziećmi oraz tego, by ze swoimi uczniami tworzyli zgrany zespół, oparty na wzajemnym szacunku.

Specjalny list z okazji Dnia Edukacji Narodowej wystosował do nauczycieli także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Ocenił, że w tym roku będzie to święto mniej radosne z powodu negatywnych konsekwencji reformy edukacji. "14 października życzę wszystkim Kolegom i Koleżankom przede wszystkim wytrwałości, niezależności i satysfakcji z wykonywanej pracy" - napisał.

Dziękował wszystkim nauczycielkom i nauczycielom "za zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, które najczęściej jest czymś więcej niż pracą – jest życiową pasją i powołaniem". Dziękował też pracownikom szkolnej administracji i obsługi "za pracę na rzecz młodych ludzi i całej szkolnej społeczności" oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych i instytucji, współpracujących ze szkołami i przedszkolami "za kształtowanie postaw obywatelskich i wpajanie młodym ludziom ponadczasowych wartości".

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)