Celem rozporządzenia, którego projekt przygotował MEN, jest dostosowanie przepisów do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Nowelizacja umożliwi prowadzenie zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego oraz zajęć indywidualnego nauczania z uczniami klas I-III szkoły podstawowej przez dwóch nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Wprowadzi również zasadę, że zajęcia prowadzi się w miejscu pobytu dziecka lub ucznia, wskazując jednocześnie otwarty katalog miejsc, w których dziecko może przebywać - dzięki temu miejsce prowadzenia zajęć będzie lepiej dostosowane do potrzeb dziecka. W tym samym celu umożliwiono prowadzenie zajęć w tygodniowym wymiarze wyższym od podstawowego. Rozporządzenie doprecyzuje także przepisy dotyczące zakończenia indywidualnego przygotowania przedszkolnego - jeżeli ustanie taka potrzeba, dyrektor szkoły na wniosek rodziców ucznia (poparty odpowiednim zaświadczeniem lekarskim) zaprzestaje organizacji indywidualnego nauczania i powiadamia o tym organ prowadzący.

Uwagi do projektu przedstawił rzecznik praw obywatelskich. W opinii podkreślił, że resort musi doprecyzować, kto będzie odpowiedzialny za ustalenie tygodniowego wymiaru godzin indywidualnego przygotowania przedszkolnego. Według RPD odpowiedzialny za to powinien być dyrektor. Rzecznik zwraca również uwagę, że wymiar godzin najczęściej ustalany jest na minimalnym poziomie i proponuje zwiększenie wymiaru zajęć. Pełna treść opinii>>

Polecamy: