W pierwszych warsztatach tematycznych wezmą udział - Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w KPRP oraz Jan Lityński, doradca Prezydenta RP. Maciej Klimczak spotka się z uczniami Idzbarka w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast Jan Lityński odwiedzi uczniów z miejscowości Łaziec w województwie śląskim.
W ramach programu, od lipca do września 2012 roku honorowi wolontariusze (ministrowie, pracownicy kancelarii prezydenta), a także osoby wybitne i postrzegane jako autorytety, będą dyskutować z młodzieżą o nowoczesnych formach patriotyzmu. Honorowi Wolontariusze podzielą się wiedzą i doświadczeniem, wynikającym z działalności publicznej. Opowiedzą, w jaki sposób można właściwie okazywać uczucia patriotyczne.
„Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu ma za zadanie przekonać dzieci
i młodzież, że uczuć patriotycznych nie należy się wstydzić. „Nowoczesny Patriotyzm” wskazuje możliwości i praktyczne sposoby manifestowania dumy z bycia Polakiem. Poprzez poznawanie lokalnych tradycji chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, jak na co dzień czuć i okazywać dumę
z przynależności do określonych społeczności z zaangażowaniem i radością”. – powiedział Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
FRW realizuje projekt w czterech modułach: To co najbliższe – rodzinne, lokalne; Mała Ojczyzna
w łączności z tym co polskie; Udział Honorowych Wolontariuszy w realizacji projektu; Łączność
z innymi narodami i krajami. Polska na tle Europy.
„Udział Honorowych Wolontariuszy jest kluczowym modułem projektu ze względu na możliwość zaprezentowania młodym ludziom wzorców postaw patriotycznych przez wartościowych ludzi, cieszących się autorytetem społeczeństwa polskiego. Honorowi Wolontariusze to osoby, które nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym mogą być wzorem do naśladowania. To właśnie liderzy życia publicznego będą stawiani za wzór nowoczesnych patriotów”. – powiedziała Beata Lachowicz, Wiceprezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
Wolontariusze - studenci Fundacji Rozwoju Wolontariatu - przygotują
i zrealizują 12 projektów edukacyjnych na terenie wybranych szkół, w miejscowościach liczących do 20 tys. mieszkańców. Ich celem będzie budowanie wspólnego poczucia zaangażowania emocjonalnego uczestników związanego z zamieszkiwanym przez nich regionem, a w szerszym kontekście - z Polską.