Fragment artykułu Rodzaje CV i sposoby ich analizowania Katarzyny Trawińskiej we wrześniowym numerze „Dyrektora Szkoły”
Życiorysy zawodowe (CV), którymi posługują się aplikanci, pełnią nie tylko funkcję poznawczą, lecz także (a może przede wszystkim) autoprezentacyjną. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyboru właściwego kandydata, dobrze zapoznać się ze sposobami przedstawiania się kandydatów potencjalnym pracodawcom, a także poziomami analizy dokumentów aplikacyjnych. Dobrze, by ocena przydatności zawodowej była podejmowana po konfrontacji danych uzyskanych z CV z tymi zawartymi w profilu kandydata.
W literaturze przedmiotu wymienia się kilka rodzajów życiorysów zawodowych.Należą do nich CV:
chronologiczne (najbardziej popularne),czyli zawierające fakty związane z kształceniem i zatrudnieniem kandydata następujące po sobie w porządku czasowym, uporządkowane w sposób niemiecki (od początku do końca) lub amerykański (odwrotny do niemieckiego);
funkcjonalne, czyli np. skill CV (ang. skill – umiejętność)lub success CV(ang. success – sukces).
Nazwy wymienionych w punkcie drugim życiorysów wskazują, że mogą one przybierać różny porządek prezentowania poszczególnych treści. Kształt, jaki jest im nadany, zależy przede wszystkim od celu, który stawiają sobie ich autorzy.
Bez trudu można zidentyfikować cel ogólny, który przyświeca wszystkim aplikantom. Jest nim wywarcie pozytywnego wrażenia na potencjalnym pracodawcy i doprowadzenie do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Cele szczegółowe wyznaczają mocne i słabe strony kandydatów. To one decydują o tym, który rodzaj CV zostanie użyty przez kandydata do przedstawienia swojej zawodowej oferty.
Wszystkie wymienione wyżej odmiany życiorysów zawodowych łączy to, że zawierają dane personalne kandydatów, przedstawiają przebieg ich edukacji i pracy zawodowej, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, bardzo często zainteresowania (powinny zawierać zgodę na przetwarzanie danych personalnych). Różnią je natomiast elementy, które są eksponowane (rozbudowane).
CV funkcjonalnym najczęściej posługują się kandydaci, którzy chcą wyeksponować swoje umiejętności i osiągnięcia zawodowe, a przekonanie o ich posiadaniu potwierdzają konkretnymi przykładami (1. dane personalne, 2. umiejętności zawodowe, 3. doświadczenie zawodowe, 4. wykształcenie lub 3. wykształcenie i 4. doświadczenie zawodowe). Doradcy personalni bardzo często proponują użycie takiej formy CV aplikantom, którzy mają niespójną ścieżkę kariery zawodowej. Osoba dokonująca analizy takiego życiorysu powinna mu się dokładnie przyjrzeć i spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kandydat wyeksponował właśnie umiejętności zawodowe?
Skill CV jest podobne do CVfunkcjonalnego. Kandydat eksponuje swoje umiejętności zawodowe, ale są one opisane w sposób ogólny i mało precyzyjny, ponieważ doświadczenie w pracy zawodowej aplikantów bywa w tym przypadku zwykle niewielkie. Bardzo często skill CV jest stosowane przez absolwentów lub osoby, które dopiero wkroczyły na drogę zawodową (1. dane personalne, 2. umiejętności, 3. wykształcenie, 4. doświadczenie zawodowe).
Successs CV jest również podobne do CVfunkcjonalnego. Posługują się nim bardzo często kandydaci z dużym doświadczeniem zawodowym, które zaowocowało wieloma sukcesami. Są one na tyle duże, że stanowią potwierdzenie wartości kandydata jako potencjalnego pracownika. Przebieg pracy zawodowej i edukacji tego typu kandydatów stanowi drugorzędny atut. Pracodawca lub jego przedstawiciel, który analizuje CV, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na te elementy, które są przedstawione (poza danymi personalnymi) jako pierwsze, ponieważ to właśnie na ekspozycji tych elementów zależy aplikantom.
W artykule ponadto:
Sposoby analizy dokumentów aplikacyjnych
· Analizę treściową
· Analizę profilu kariery zawodowej
· Profil kariery zawodowej
· dokumentach aplikacyjnych
MAteriał pochodzi z artykułuRodzaje CV i sposoby ich analizowania Katarzyny Trawińskiej we wrześniowym numerze „Dyrektora Szkoły”
Zapraszamy do dyskusji na Forum