Druga możliwość przewidziana przez art. 129 p.w.p.o. to Sytuację prawną reguluje w tym wypadku art. 238 p.w.p.o., zgodnie z którym dyrektor szkoły podstawowej prowadzonej przez JST z dniem włączenia do tejże placówki gimnazjum staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum. Zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko.
Tak więc w tym wypadku stanowisko zachowuje dyrektor szkoły podstawowej, a dyrektor włączanego gimnazjum z dniem włączenia staje się wicedyrektorem tejże podstawówki. Zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora gimnazjum.
W przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi ośmioletniej szkoły podstawowej (do której włączono gimnazjum), zaś ów dyrektor może przedłużyć powierzenie stanowiska wicedyrektorowi – w każdym z tych przypadków na okres nie dłuższy niż do 31.08.2019 r., czyli do zakończenia wdrażania reformy oświatowej.
W przywołanym przypadku dyrektor dotychczasowego gimnazjum staje się wicedyrektorem szkoły podstawowej, do której jego gimnazjum zostało włączone, zatem czynność ta dokonuje się bez udziału jego woli, a wyłącznie w wyniku decyzji organu prowadzącego (samorządu) o włączeniu gimnazjum do podstawówki. Jeżeli zatem nie chce sprawować nowej funkcji, pozostaje mu złożyć rezygnację z tego stanowiska.
Warto tu również zwrócić uwagę na regulację art. 238 ust. 4 p.w.p.o., zgodnie z którym wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole podstawowej oraz dotychczasowym gimnazjum, prowadzonych przez JST, odwołuje się ze stanowiska z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, z początkiem którego następuje włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej. Przepis ten jest o tyle nieszczęśliwie skonstruowany, że w tym wypadku wymaga działania dyrektora szkoły podstawowej, którego zadaniem jest odwołać dotychczasowego wicedyrektora, którego miejsce zajmie dyrektor gimnazjum. O ile więc dyrektor gimnazjum stanie się wicedyrektorem w wyniku włączenia szkoły, czyli działania aktu wydanego przez samorząd, o tyle odwołanie poprzednich wicedyrektorów dokonuje się już w wyniku działania dyrektora podstawówki. Jeżeli nie dokona on tych czynności na czas, wówczas szkoła będzie miała od nowego roku szkolnego co najmniej dwóch wicedyrektorów, i to niezależnie od tego, czy taką możliwość przewidują regulacje statutu danej jednostki.
 

Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
https://www.profinfo.pl/oswiata/zarzadzanie-w-oswiacie/p,dyrektor-szkoly-miesiecznik-kierowniczej-kadry-oswiatowej,1804.html
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł