Raport „Kwalifikacje zawodowe w Europie – prognoza średnioterminowa” „Future skill needs in Europe: medium-term forecast” został opublikowany przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego. Badanie prezentuje potrzeby europejskiego rynku pracy do roku 2015,  pełne dane statystyczne i opis obecnych i przyszłych tendencji na europejskich rynkach pracy.

Z przedstawionych badań wynika, że do 2015 roku zatrudnienie na około 30 proc. stanowisk będzie wymagało dyplomu uczelni wyższej. Nawet proste czynności będą wymagały kwalifikacji wyższych niż podstawowe. Na 210 milionów aktywnych zawodowo europejczyków prawie 40% (80 milionów) już dziś wykonuje pracę wymagającą wysokich kwalifikacji. Raport omawia wzrosty/spadki zatrudnienia w poszczególnych krajach UE w podziale na sektory gospodarki i przedstawia trendy, jakie będą funkcjonowały w gospodarce europejskiej. Największy przyrost liczby nowych miejsce pracy będzie miał miejsce w różnorodnych usługach biznesowych, w transporcie, dystrybucji i hotelarstwie, podobny trend wystąpi w usługach nierynkowych, takich jak ochrona zdrowia i edukacja.

Najważniejszą konkluzją raportu jest, że tylko coraz wyższe i stale aktualizowane kwalifikacje dają szansę na sprostanie wymogom współczesnego rynku pracy w Unii Europejskiej.

źródło: Serwis Samorządowy PAP, 10 marca 2008r.