Nowe ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w poszczególnych klasach danego typu szkoły. Dyrektor szkoły, uwzględniając ramowy plan nauczania, opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć.

Reforma oświaty: godziny wychowawcze bez odrębnej podstawy programowej>>

Reforma edukacji to wprowadzenie do ośmioletniej szkoły podstawowej nowych obowiązkowych zajęć edukacyjnych: geografii, biologii, chemii i fizyki.
Według nowego rozporządzenia, w klasach I-III, tak jak dotychczas, będzie edukacja wczesnoszkolna. Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego, w każdej klasie na tym etapie przewidziano 20 godzin lekcji tygodniowo.

W klasach IV-VIII uczniowie będą mieć po pięć lekcji języka polskiego w tygodniu, po cztery lekcje matematyki i po trzy lekcje pierwszego języka obcego. W klasach V-VI i VIII uczniowie będą mieli po jednej lekcji biologii w tygodniu, w klasie VII dwie lekcje tego przedmiotu. Chemia i fizyka pojawią się w klasach IV-VIII - po dwie godziny tych przedmiotów w tygodniu. Informatyka będzie nauczana w klasach IV-VIII po jednej godzinie, uczniowie tych klas będą mieli po cztery lekcje w-f w tygodniu.




W czteroletnich liceach ogólnokształcących
wszyscy uczniowie przez cały czas nauki, czyli w klasach I-IV będą mieli obowiązkowo po 4 lekcje polskiego w tygodniu, po 3 lekcje pierwszego języka obcego, po 2 lekcje drugiego języka obcego, po 2 lekcje historii, po jednej lekcji geografii, biologii i chemii w klasie I i III oraz 2 lekcje w klasie II. Wymiar fizyki to po jednej lekcji w klasie I i II oraz 2 lekcje w klasie III. Wymiar matematyki to po 3 lekcje w klasie I i III i po 4 lekcje w klasie II i IV. Informatyka będzie nauczana w klasach I-III, po jednej godzinie w tygodniu.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. poz. 703) wchodzi w życie 1 września 2017 r.