„Nauczycielem roku 2009” w konkursie Głosu Nauczycielskiego został 45-letni Radosław Moskal, nauczyciel elektroniki i elektrotechniki z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tytuł dostał na wniosek swoich uczniów - za "inteligencję i poczucie humoru, które w szkole okazały się skuteczniejsze od kartkówek i doprowadziły uczniów do życiowych sukcesów". Zwycięzca dostał 5 tys. zł od ministra edukacji, wycieczkę do Paryża od organizatorów i dodatkowo laptopa oraz dla szkoły: interaktywną tablicę, sprzęt sportowy i różnorodne pomoce multimedialne.
Wyróżnienia otrzymała Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie oraz Katarzyna Smułkowska, nauczycielka i wicedyrektorka Przedszkola nr 411 „Akademia Króla Stasia” w Warszawie.
Składająca się ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu kapituła przyznała także tytuł Przyjaciela Szkoły, który aktorka Anna Dymna, prezes fundacji „Mimo wszystko”, otrzymała „za pracę z osobami niepełnosprawnymi, za ciepło i życzliwość”. Tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku kapituła przyznała Filmotece Szkolnej - projektowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którego celem jest propagowanie edukacji poprzez film.
W konkursie brało udział ponad 130 nauczycieli z przedszkoli i ze szkół, zgłoszonych przez uczniów albo samorządy. Gala Finałowa konkursu odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej.

Głos Nauczycielski, MEN, 13 października 2009 r.