Czy wniosek o przyjęcie do szkoły w Polsce przyszłego słuchacza, który urodził się we Lwowie (Ukraina) i od kilku lat przebywa w Polsce i otrzymał kartę pobytu wydaną 30 stycznia 2008 r. przez Wojewodę ważną do 31 stycznia 2013 r., a ukończył szkołę średnią w Polsce może być podstawą przyjęcia do szkoły policealnej w Polsce?


Naukę w publicznej szkole ponadgimnazjalnej (tu szkoła policealna) w Polce może podjąć cudzoziemiec, który udokumentuje ukończenie nauki na poziomie równoważnym liceum (ukończone w Polsce lub za granicą) oraz przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki w danym typie szkoły.


Zasady korzystania przez cudzoziemców z nauki w publicznych szkołach w Polsce określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zgodnie z przepisami ustawy:

1. Osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach, a podlegające obowiązkowi szkolnemu korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, publicznych szkołach artystycznych oraz w placówkach, w tym placówkach artystycznych, na warunkach dotyczących obywateli polskich (art. 94a ust. 1);

2. Na warunkach dotyczących obywateli polskich korzystają z nauki w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych, dotychczasowych publicznych szkołach ponadpodstawowych, publicznych szkołach artystycznych, publicznych zakładach kształcenia nauczycieli i publicznych placówkach (art. 94a ust. 2):
1) pracownicy migrujący i osoby pracujące na własny rachunek, będący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, posiadający prawo pobytu, w tym w przypadku, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043), a także członkowie ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji;
3) osoby, którym udzielono zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4) osoby posiadające ważną Kartę Polaka;
5) osoby, dla których uprawnienie takie wynika z umów międzynarodowych;
6) osoby, którym nadano status uchodźcy;
7) osoby posiadające zgodę na pobyt tolerowany;
8) osoby, którym udzielono ochrony uzupełniającej;
9) osoby korzystające z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
10) osoby, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich;
11) osoby, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 7, 13 i 14 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175, z późn. zm.);
12) dzieci osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy;
13) obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin, posiadający prawo stałego pobytu.

3. Osoby niebędące obywatelami polskimi, niewymienione w pkt 1-13, mogą korzystać z nauki w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych, dotychczasowych publicznych szkołach ponadpodstawowych, publicznych szkołach artystycznych, publicznych zakładach kształcenia nauczycieli i publicznych placówkach:
1) jako stypendyści otrzymujący stypendium przyznane przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
2) jako stypendyści otrzymujący stypendium przyznane przez organ prowadzący szkołę, zakład kształcenia nauczycieli lub placówkę, dyrektora szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki;
3) na warunkach odpłatności.

Zgodnie z art. 72 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175, z późn. zm.) kartę pobytu wydaje się cudzoziemcowi, który uzyskał:
1) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,
2) zezwolenie na osiedlenie się,
3) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE,
4) status uchodźcy,
5) zgodę na pobyt tolerowany.

W pytaniu nie dookreślono przesłanki wydania karty pobytu. W zależności zatem od tego, z jakiego z wymienionych wyżej powodów karta pobytu została wydana cudzoziemcowi, można go zakwalifikować do drugiej (kształcenie nieodpłatne) lub do trzeciej (kształcenie odpłatne lub stypendium) kategorii osób korzystających z nauki w publicznej szkole ponadgimnazjalnej w Polsce.

Szczegółowe zasady dotyczące przyjmowania cudzoziemców do publicznych szkół w Polsce określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek (Dz. U. Nr 131, poz. 1458).

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia osoby niebędące obywatelami polskimi są przyjmowane:
1) do przedszkoli, szkół podstawowych i szkół artystycznych - na warunkach i w trybie dotyczących obywateli polskich,
2) do gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek, jeżeli:
a) legitymują się zalegalizowanym świadectwem lub innym dokumentem stwierdzającym ukończenie szkoły za granicą, który uprawnia do podjęcia takiej nauki w kraju wydania, uznanym - zgodnie z odrębnymi przepisami - za równoważne polskiemu świadectwu ukończenia odpowiedniej szkoły publicznej lub świadectwu dojrzałości, a także innymi dokumentami umożliwiającymi zakwalifikowanie cudzoziemca do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr,
b) przedstawią zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki w danym typie szkoły.

Na podstawie wymienionych dokumentów dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki przyjmuje i kwalifikuje cudzoziemca do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr (§ 2 ust. 2). Jeżeli cudzoziemiec nie może przedłożyć wymienionych dokumentów lub gdy przyjmowanie uczniów do szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki odbywa się na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, zostaje on przyjęty do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr na podstawie przeprowadzonego egzaminu wstępnego, sprawdzianu wiedzy lub badania przydatności albo innych warunków określonych w odrębnych przepisach (§ 2 ust. 3).

Rozporządzenie określa ponadto wysokość opłat wnoszonych przez cudzoziemca oraz wysokości przyznanego stypendium.

Odpowiednio do powyższego naukę w publicznej szkole ponadgimnazjalnej (tu szkoła policealna) w Polce może podjąć cudzoziemiec, który udokumentuje ukończenie nauki na poziomie równoważnym liceum (ukończone w Polsce lub za granicą) oraz przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki w danym typie szkoły.