Nauczyciel akademicki zostanie zatrudniony w szkole A w wymiarze 5/18 etatu jako nauczyciel stażysta. W Kolegium Nauczycielskim (szkoła B) nauczycielowi z dniem zatrudnienia (czyli z dniem 1 października 2007 r.) dyrektor szkoły nada stopień awansu nauczyciela kontraktowego na podstawie art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela.

Czy szkoła A powinna respektować akt awansu uzyskany w szkole B? Jeżeli tak to od jakiego momentu przeszeregować płacowo nauczyciela w szkole A?


Jak stanowi przepis art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego.


Należy zwrócić uwagę, że w myśl przywołanego powyżej przepisu - każdy nauczyciel akademicki podejmujący po raz pierwszy pracę w szkole i posiadający co najmniej trzyletni okres pracy w szkole wyższej - z mocy prawa otrzymuje stopień awansu nauczyciela kontraktowego. Nadanie stopnia awansu zawodowego ma w tym przypadku charakter deklaratywny - potwierdza uzyskanie stopnia awansu zawodowego na podstawie przepisów prawa w dniu podjęcia pracy w szkole. Zatem jeśli nauczyciel akademicki, o którym mowa w treści pytania, posiadał w dniu nawiązania stosunku pracy ze szkołą A co najmniej trzyletni okres pracy w szkole wyższej - powinien również w szkole A uzyskać stopień awansu nauczyciela kontraktowego w dniu nawiązania stosunku pracy i od tego dnia powinien otrzymywać wynagrodzenie według stawki przewidzianej dla nauczyciela kontraktowego.

Jeżeli natomiast wspomniany nauczyciel w dniu zatrudnienia w szkole A nie legitymował się co najmniej trzyletnim okresem zatrudnienia w szkole wyższej, uznać należy iż został zatrudniony prawidłowo.

Dodać należy, że w przypadku osób posiadających co najmniej pięcioletni okres pracy w szkole wyższej uzyskanie stopnia awansu zawodowego uzależnione jest od dokonanej przez dyrektora szkoły oceny, czy dorobek zawodowy nauczyciela jest znaczący.

W obydwu powyższych przypadkach uważam, że szkoła A powinna respektować uzyskany przez nauczyciela stopień awansu zawodowego, mimo, że decyzja o nadaniu stopnia awansu zawodowego nie została wydana przez dyrektora szkoły A.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych. Oznacza to, że uzyskanie przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego skutkować musi zmianą wysokości jego wynagrodzenia. W myśl art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.