O postępowaniach dyscyplinarnych wobec pedagogów opowiada w wywiadzie dla "DGP" Elżbieta Woszczyk, rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli w woj. mazowieckim. Podaje, że najczęściej skargi składają dyrektorzy szkół.
- Najczęściej dotyczy to stosowania przemocy fizycznej i psychicznej. W 2014 roku takich spraw było odpowiednio 9 i 4. Kolejne uchybienia to nierzetelne realizowanie zadań przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, 3 sprawy dotyczyły molestowania. W 2014 r. mieliśmy też 6 przypadków związanych ze spożywaniem przez nauczyciela alkoholu lub nakłanianiem do tego uczniów.  - mówi Woszczyk.

Nauczyciel, który przyszedł do pracy po alkoholu, traci prawo do trzynastki>>

Postępowanie dyscyplinarne najczęściej kończy się dla nauczyciela naganą z ostrzeżeniem. Rzadziej orzekane są zwolnienie z pracy i zakaz wykonywania zawodu. Rzeczniczka dodaje także, że wyegzekwowanie tej ostatniej kary wciąż rodzi problemy praktyczne, ponieważ brakuje bazy danych, w której znajdują się dane pedagogów, na których ją nałożono.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnia 19 lutego 2015 r.

Odpowiedzialność porządkowa a odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach [PRZEDSPRZEDAŻ] "Odpowiedzialność porządkowa a odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach"?>>