ZNP zaprotestował w związku w tekstem zamieszczonym 12.12. w Dzienniku Polskim zatytułowanym „Nauczyciele rujnują budżety polskich gmin”.
Dziennik Polski napisał, że podwyżki wynagrodzenia nauczycieli, już zrealizowane i planowane, są przyczyną fatalnego stanu finansów gmin. „Pensje pochłoną zatem ponad 30,2 mld zł z 38 mld zł subwencji oświatowej przekazywanej samorządom z budżetu centralnego. To, co zostanie, musi wystarczyć samorządom na utrzymanie budynków szkół, remonty czy organizowanie dzieciom zajęć dodatkowych”. Zdaniem gazety wydatki na oświatę pochłaniają niejednokrotnie ponad jedną trzecią budżetów gmin a subwencja oświatowa wystarcza zwykle na pokrycie zaledwie połowy z nich.
- Protestujemy przeciwko zniesławianiu nauczycieli przez niektóre media sugerujące, że pensje nauczycieli są przyczyną złego stanu finansów samorządów – napisał ZNP.
Zdaniem ZNP, absurdalne są zarzuty dotyczące liczebności tej grupy zawodowej i wydatków związanych z obsadzeniem nauczycielskich stanowisk we wszystkich polskich szkołach. Trudno bowiem winić nauczycieli za to, że w Polsce kształci się blisko 5,5 miliona uczniów i uczennic.
 
Źródło: Głos Nauczycielski, 12.12.2011 r.
Oprac. Alicja Bukowska