"Projektor - wolontariat studencki" to nowy program organizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Pod hasłem tym studenci poprowadzą liczne zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości i wsi z Lubelszczyzny i Wielkopolski.
Jak wskazuje organizator projektu Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu "zależy nam na tworzeniu różnorodnych możliwości, które pozwolą spojrzeć młodzieży na poszczególne dziedziny wiedzy w sposób bardziej entuzjastyczny niż dotychczas. Nasi studenci są doskonale przygotowani przez koordynatorów do prowadzenia ciekawych zajęć naukowych i coraz częściej realizują swoje autorskie projekty nawet w bardzo odległych miejscach Polski".
Całość programu obejmie trzy nowatorskie projekty. Pierwszym realizowanym z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej będzie projekt pod nazwą "Noc odkrywców".
Jak zapowiadają organizatorzy będzie to "festiwal nauk ścisłych oraz dyscyplin pokrewnych, który rozpocznie się wieczorem i będzie trwał całą noc. Równolegle w różnych salach wybranych szkół będą się odbywały warsztaty z informatyki, kryminalistyki, chemii i fizyki, biotechnologii, mechatroniki, fotografii czy astronomii."
Kolejny projekt pod nazwą "Wspólna Sztafeta" skierowany będzie do uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Poniatowej. Zostaną oni przeszkoleni pedagogicznie, by wspólnie ze studentami mogli poprowadzić zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych. Głównym założeniem tego projektu jest przede wszystkim nauczenie uczniów jak inicjować i prowadzić zajęcia sportowe dla osób uczestniczących w Warsztatach Terapii Zajęciowej.
Na ostatnich zajęciach uczniowie pod okiem wolontariuszy staną się poszukiwaczami skarbów i tajemnic. Wszystko to odbędzie się w ramach projektu "Tajemnice Horodła", dzięki któremu studenci lubelskich uczelni zapoznają uczniów ze szkół w Horodle z tradycją i kulturą ich regionu. Podopieczni dowiedzą się o ważnych wydarzeniach historycznych, poznają kulturę i zwyczaje przodków zamieszkujących niegdyś na tych terenach. Całość projektu uatrakcyjnią gry terenowe, jak również możliwość stworzenia drzewa genealogicznego.
Zdaniem organizatorów wdrażany program "ma wyrównywać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z całej Polski poprzez zajęcia realizowane przez studentów - wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę zajęć edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie".

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, stan z dnia 23 listopada 2011 r.