Projekt rozporządzenia dotyczący działania placówek wychowania pozaszkolnego i szkolnych schronisk młodzieżowych
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczący działania placówek wychowania pozaszkolnego oraz szkolnych schronisk młodzieżowych. W projekcie przyjęto formułę określenia placówki wychowania pozaszkolnego poprzez jej zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne.
Zdaniem MEN, dzięki takiemu rozwiązaniu organy prowadzące będą mogły bardziej elastycznie dostosować organizację placówek do konkretnych potrzeb środowiska lokalnego.
Zdaniem MEN, dzięki takiemu rozwiązaniu organy prowadzące będą mogły bardziej elastycznie dostosować organizację placówek do konkretnych potrzeb środowiska lokalnego.
Chodzi także o to, aby samorządy mogły m.in. tworzyć placówki wielofunkcyjne.
Zgodnie z projektem, dyrektor placówki wychowania pozaszkolnego, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, ma określać organizację i wymiar zajęć stałych oraz liczebności grup uczestników tych zajęć. Organ prowadzący będzie podejmował decyzję dotyczącą tworzenia, przekształcania i likwidacji filii placówki oświatowo-wychowawczej, bez konieczności uzyskiwania, jak dotychczas, wniosku dyrektora w tej sprawie.
W projekcie zrezygnowano ze wskazania minimalnej liczebności grup w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym. Maksymalna liczebność pozostaje bez zmian. W projekcie założono, że czas pracy ośrodka określa dyrektor placówki, za zgodą organu prowadzącego, z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż 8 godzin dziennie.
Ponadto, zwiększono kompetencje organu prowadzącego w zakresie określania wysokości opłat za pobyt dzieci i młodzieży w placówkach, wskazując jedynie maksymalną wysokość opłat. Organ prowadzący placówkę będzie mógł zwolnić rodziców z całości lub części opłat.
Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2010 r. Placówki powinny dostosować statuty do wymogów wynikających z rozporządzenia do 15 marca 2011 r.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 4 maja 2010 r.
Zgodnie z projektem, dyrektor placówki wychowania pozaszkolnego, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, ma określać organizację i wymiar zajęć stałych oraz liczebności grup uczestników tych zajęć. Organ prowadzący będzie podejmował decyzję dotyczącą tworzenia, przekształcania i likwidacji filii placówki oświatowo-wychowawczej, bez konieczności uzyskiwania, jak dotychczas, wniosku dyrektora w tej sprawie.
W projekcie zrezygnowano ze wskazania minimalnej liczebności grup w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym. Maksymalna liczebność pozostaje bez zmian. W projekcie założono, że czas pracy ośrodka określa dyrektor placówki, za zgodą organu prowadzącego, z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż 8 godzin dziennie.
Ponadto, zwiększono kompetencje organu prowadzącego w zakresie określania wysokości opłat za pobyt dzieci i młodzieży w placówkach, wskazując jedynie maksymalną wysokość opłat. Organ prowadzący placówkę będzie mógł zwolnić rodziców z całości lub części opłat.
Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2010 r. Placówki powinny dostosować statuty do wymogów wynikających z rozporządzenia do 15 marca 2011 r.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 4 maja 2010 r.





