Samorządy co roku w grudniu będą miały obowiązek analizy ponoszonych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Regionalne izby obrachunkowe skontrolują, czy przestrzegane są gwarantowane średnie. Jeśli nie, samorządy wypłacą nauczycielom jednorazowe dodatki. Nowy przepis Karty Nauczyciela ma zastąpić obowiązek corocznego ustalania regulaminu wynagradzania nauczycieli. Zmiany w Karcie Nauczyciela były 22 września przedmiotem obrad zespołu edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zdaniem Wiceminister Edukacji Krystyny Szumilas, wprowadzenie obowiązku analizy wynagrodzeń, spowoduje, że samorządy będą się starały tak kalkulować nauczycielskie pensje na początku roku, aby osiągnąć wymagane średnie i nie dopłacać już dodatku uzupełniającego pod koniec roku. Zgodnie z art. 30 a KN organy wykonawcze jst będą miały również obowiązek informowania rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz dyrektorów szkół i przedstawicieli związków zawodowych o wysokości ponoszonych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Artykuł 30 b KN wprowadza obowiązek kontroli osiągania w samorządach wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli przez regionalne izby obrachunkowe.

Jak poinformowała Krystyna Szumilas, po konsultacjach społecznych w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela zmieniono art. 42, który dotyczył określania nauczycielskiego pensum. Samorządy nie będą same podwyższać pensum nauczycielskiego, jak to rząd początkowo proponował. Pensum ma być określone w ustawie i docelowo wzrośnie z 18 do 22 godz. tygodniowo dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, a dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych – do 20 godz. Podnoszenie pensum będzie rozłożone w czasie, przez cztery kolejne lata będzie wzrastać o jedną godzinę dla nauczycieli podstawówek i gimnazjów. Natomiast pensum nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wzrośnie o jedną godzinę od roku szkolnego 2010/2011 i kolejną od września 2011 r.

Serwis Samorządowy PAP, 23 września 2008 r.