Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Agresji i Patologii Wśród Dzieci i Młodzieży od kilku miesięcy zachęca gminy do uczestnictwa w ogólnopolskim programie „Przeciwdziałanie przez sport agresji wśród dzieci i młodzieży”. Program, wspierany ministerstwa: sportu, edukacji, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i zdrowia, zakłada m.in., że za unijne środki mają być organizowane w szkołach zajęcia pozalekcyjne, a także szkolenia dla nauczycieli.
Samorządy, które chcą uczestniczyć w programie „Sport przeciw agresji dzieci i młodzieży” w dalszym ciągu mogą się do niego zgłaszać – informuje dr Jarosław Klimczak, prezes Stowarzyszenia. W programie mogą uczestniczyć również organizacje pozarządowe.
 Zajęcia pozalekcyjne w ramach programu będą mogli prowadzić nie tylko nauczyciele wychowania fizycznego, ale również innych specjalności, którzy realizują kształcenie kompetencji kluczowych np. przedmioty ścisłe, języki obce, informatykę.
- Zajęcia wychowania fizycznego są wykorzystywane jako narzędzie, aby przyciągnąć tak zwaną trudną młodzież na dodatkowe popołudniowe zajęcia, w których młodzież z problemami edukacyjno-wychowawczymi nie chce do tej pory uczestniczyć – mówi prezes stowarzyszenia.
Obecnie trwają prace nad projektem systemowym, który ma być uruchamiany w poszczególnych województwach w przyszłym roku. Środki na tego typu programy byłyby zapisane jako ważne z punktu widzenia regionów i umożliwiłoby to samorządom, które projekt zrealizowały i rozliczyły, podział pieniędzy bez procedury konkursowej.
Zgodnie z założeniami projektu systemowego, wsparciem objęte zostaną głównie szkoły z terenów wiejskich. Zajęcia dodatkowe realizowane w ramach projektu systemowego obejmować będą oprócz zajęć sportowych, które będą magnesem przyciągającym młodzież do szkoły, również zajęcia z przedmiotów ścisłych, języków obcych, informatyki, itp.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 12.08.2009 r.