Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. Nowe regulacje uwzględniają potrzebę godzenia pracy zawodowej rodziców z obowiązkami rodzinnymi, mają na względzie potrzeby rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych dzieci i rodziców.
Ustawa wprowadza zasadę, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc, przeprowadzona zostanie rekrutacja. Najpierw będą przyjmowane dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Wszystkie te kryteria będą miały jednakową wartość. Na pozostałe miejsca dzieci będą przyjmowane zgodnie z dodatkowymi kryteriami (maks. 6) określanymi przez gminę. Wśród nich musi być pierwszeństwo dla dzieci pracujących zawodowo rodziców lub rodzica, możliwe jest również wprowadzenie kryterium dochodowego.
Jeśli po przyjęciu dzieci z obszaru gminy pozostaną wolne miejsca, placówka będzie mogła przyjąć maluchy spoza gminy, posługując się zasadami rekrutacji jak dla dzieci ze swojego terenu. Przy rekrutacji do publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych będą obowiązywać dotychczasowe rozwiązania.
W przypadku publicznych szkół ponadgimnazjalnych jedyna zmiana polega na tym, że w postępowaniu rekrutacyjnym obowiązkowo będą brane pod uwagę oceny nie tylko z języka polskiego, ale też matematyki. Dodatkowo uwzględniane będą wyniki z dwóch wybranych przedmiotów. Ponadto nowelizacja przewiduje, że w publicznych przedszkolach do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania (zajęć dodatkowych) za zgodą kuratora oświaty będą mogły być zatrudniane osoby z przygotowaniem specjalistycznym, ale bez uprawnień pedagogicznych.

Nowelizacja będzie jednym z głównych tematów styczniowej Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły>>