O procederze informuje portal gazeta.pl.
"Każda praca jest napisana w sposób indywidualny, kreatywny i oryginalny, co daje gwarancję powodzenia na maturze. Cena do uzgodnienia".- reklamują się twórcy prezentacji maturalnych. Przygotowanie prezentacji piszący wyceniają na okolice 100 zł w przypadku prac standardowych, a więc odnoszących się do lektur znajdujących się w kanonie. Zaś ok. 150 zł kosztuje praca trudniejsza, wymagająca zapoznania się z niestandardowym materiałem, m.in. przeczytaniem nieznanych wcześniej książek. Tańsze i dostępne od ręki są prace odsprzedawane przez tych, co maturę już zdali. Tutaj przedział cenowy wynosi od 30 do 60 zł za całość.
okazuje się, że oszustwo jest praktycznie nie do wykrycia.
 Jeśli uczeń najpierw płynnie prezentuje swój temat, a potem nie potrafi odpowiedzieć na pytania zadawane przez egzaminatorów, to ewidentnie mamy do czynienia z osobą, która nie pracowała samodzielnie - mówi Danut Katorosz, polonistka oraz dyrektorka V LO w Opolu. - Trzeba pamiętać, że prezentacja jest tylko częścią egzaminu. I samo wzorowe jej przedstawienie nie daje wystarczającej liczby punktów, by go zdać - dodaje.
To ostatni rok, w którym można zarobić na przygotowaniu prezentacji maturalnych, od 2015 r. nie będą one wymagane na egzaminie z polskiego.  Więcej>>