Minister Katarzyna Hall ogłosiła 7.07 kolejną wersję reformy oświaty, po konsultacjach społecznych ale przez zatwierdzenie przez rząd.
Ponad 226 tys. pobrań materiałów z dedykowanej strony internetowej, ponad 7 tys. uczestników 16 debat wojewódzkich, blisko 2 600 pisemnych opinii i propozycji zmian oraz 212 profesjonalnych recenzji –takie konsultacji społecznych projektu Reformy Programowej, Katarzyna Hall oraz pozostali członkowie kierownictwa MEN zaprezentowali podczas konferencji pod patronatem Marszałka Sejmu „Edukacja Skuteczna, Przyjazna i Nowoczesna”.
Reforma rozpocznie się 1 września 2009 roku, wtedy do szkoły pójdą obowiązkowo pierwsze sześciolatki.MEN chce rozłożyć obniżenie wieku szkolnego na trzy lata. Każdego roku do pierwszej klasy pójdą siedmiolatki i część sześciolatków. Rodzice sześciolatków w tym czasie będą mogli odmówić obowiązku szkolnego, o ile uznają, że ich dziecko nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe. Dopiero w roku szkolnym 2012/13 w pierwszej klasie będą już tylko sześciolatki rocznik 2006.
- Nie jesteśmy dziś zadowoleni z tego, jak przygotowane są szkoły na przyjęcie małych dzieci - przyznała minister. I zapowiedziała, że w ciągu najbliższych trzech lat na przygotowanie szkół da z budżetu 150 mln zł - daje to kwotę po ok. 15 tys. zł na każdą szkołę.
Od 2009 r. przestaną też obowiązywać zerówki. Według MEN jednak samorządy nadal będą miały obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej sześciolatkom. Tylko już nie na zasadzie przygotowania do szkoły. A od 2012 r. zostanie wprowadzone obowiązkowe przedszkole dla dzieci pięcioletnich.
Minister Hall zmodyfikowała również pomysł na darmowe podręczniki dla dzieci objętych reformą. W kwietniu ogłosiła, że w 2009 r. każdy pierwszoklasista oraz pierwszoroczni gimnazjaliści dostaną od MEN podręczniki za darmo. Teraz jednak minister ogłosiła, że pieniądze na książki dostaną książki tylko ubogie dzieci.
– Zmienimy też zasady dopuszczania podręczników i programów do użytku szkolnego. Chcemy dopuszczać nie programy, lecz jedynie podręczniki – mówiła minister Hall. MEN nie przedstawił dotąd projektu nowych programów nauczania.
Wiceminister Zbigniew Marciniak potwierdził jedynie, że program gimnazjum i liceum ma stanowić całość. W pierwszej klasie liceum zakończy się kształcenie ogólne i uczniowie będą wybierać kursy rozszerzone z różnych dyscyplin. Szkoła ma też uczyć przynajmniej dwóch języków obcych. Jednego przez cały cykl kształcenia.
Aby zmiany można było wprowadzić w życie potrzebna jest nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita 8.07.2008 r., MEN, 7.07.2008 r.