"To jest ważny dzień dla polskich nauczycieli (...). Dzień Nauczyciela dzisiaj jest może mniej głośny niż kiedyś, kiedy ja byłem uczniem, albo kiedy zaczynałem swoją krótką karierę nauczyciela, ale myślę, że w sercach dzieci i rodziców nauczyciele mają cały czas swoje należne miejsce" - powiedział premier na konferencji prasowej.
"Dołączam się do wszystkich życzeń i mam nadzieję, że będziemy tak jak przez ostatnich kilka lat - czasami spierając się, czasami zgadzając się - wspólnie pracować na rzecz jakości polskiej edukacji" - zaznaczył Tusk.
Podkreślił, że to, co udaje się osiągnąć w polskiej szkole - ciągłe podnoszenie poziomu edukacji, mimo wielu kontrowersji i emocji, to przede wszystkim zasługa polskich nauczycieli. "To nie jest z mojej strony tylko taki okazjonalny, z okazji święta, komplement" - zaznaczył.
Jak mówił, w ostatnich latach Polska osiągnęła wyjątkowy postęp, jeśli chodzi o skuteczność nauczania, co potwierdzają międzynarodowe rankingi. "Uważam, że to większa zasługa nauczycieli niż władzy - ocenił premier. - Tak, mówię szczerze, chociaż staraliśmy się na tyle, na ile potrafimy nauczycielom pomóc".