Czy dodatek opiekuna stażu przysługuje opiekunowi podczas przebywania nauczyciela odbywającego staż na zasiłku chorobowym a następnie na zasiłku macierzyńskim?
W myśl art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) dodatek funkcyjny jest uzależniony od powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji. Stanowi on więc wynagrodzenie za wykonywanie dodatkowych obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem lub funkcją.

Do określenia wykazu stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczyciela do dodatku funkcyjnego upoważniony został, na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 3 Karty Nauczyciela, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.

Na podstawie ww. upoważnienia Minister Edukacji Narodowej i Sportu w rozporządzeniu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) określił w § 5, iż do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły,
2) sprawowanie funkcji
a) wychowawcy klasy,
b) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta,
c) opiekuna stażu.

Wysokość dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego w regulaminie wynagradzania przyjmowanym na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela.

Co do zasady dodatek funkcyjny powinien być przyznawany tylko na czas określony, tj. na okres powierzenia stanowiska czy też funkcji. Nie znajduje uzasadnienia jego wypłacanie w sytuacji, gdy nauczyciel nie sprawuje dodatkowych obowiązków. Jak już jednak podkreślono, warunki przyznawania dodatku są określone w regulaminie wynagradzania.