Ministerstwo pracy przygotowało projekt nowelizacji kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawcy będą mogli tworzyć przedszkola i żłobki, wykorzystując w tym celu pieniądze z funduszu socjalnego. Ponadto projekt wprowadza zmiany do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, które umożliwią finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach.
O nowelizacji pozytywnie wypowiadają się eksperci, jednak nawet jeśli pracodawca zdecydowałby się na budowę przyzakładowych przedszkoli i żłobków, mogą go od tego odstraszyć obowiązujące przepisy sanitarne, budowlane, przeciwpożarowe. Wydane w styczniu 2008 r. rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego nadal zakłada, że małe przedszkola muszą spełniać takie same warunki jak budynki użyteczności publicznej, w tym duże przedszkola. Pomieszczenia muszą mieć więc co najmniej trzy metry wysokości, być odpowiednio oświetlone, mieć dużą powierzchnię itd.
Andrzej Wojtyła, prezes Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przyznaje, że obowiązujące regulacje sanitarne w stosunku do małych przedszkoli są mało precyzyjne. Dlatego GIS przygotował propozycje nowych przepisów i przesłał je do resortu edukacji. Nie zostały one jednak uwzględnione we wspomnianym rozporządzeniu. Obecnie w MEN trwają prace nad jego nowelizacją.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 20.02.2008 r.