Zmiana ma związek z reformą szkolnictwa wyższego. Początkowo projekt zakładał wprowadzenie nowych wymogów kwalifikacyjnych w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach, szkołach zawodowych oraz placówkach wychowania pozaszkolnego, przewidując, że zatrudniana tam kadra musi legitymować się co najmniej dyplomem magistra oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. Podczas konsultacji społecznych pojawiły się jednak opinie, że nie ma powodu, by nowela nie obejmowała pedagogów zatrudnianych w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Rektorzy: najmłodsi uczniowie też zasługują na wykwalifikowanych nauczycieli>>

Resort poprawił projekt - wymóg ukończenia studiów drugiego stopnia nie będzie dotyczył jedynie doradców zawodowych oraz nauczycieli teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych.
Rozporządzenie uwzględni zasadę ochrony praw nabytych - co do zasady nie obejmą osób, które już uzyskały uprawnienia do pracy na stanowisku nauczyciela. Wyjątkiem będą nauczyciele, którzy ukończyli studia licencjackie obejmujące wyłącznie przygotowanie do pracy w szkołach podstawowych i przedszkolach - od 2020 r. pedagodzy ci będą musieli legitymować się dyplomem magistra.

Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie oświatowym 2015/2016>>

Praktyczne porady na temat nowych przepisów uzyskać będzie można podczas organizowanych przez wydawnictwo Wolters Kluwer jesiennych konferencji oświatowych: XVII Krajowej Konferencji Dyrektorów  Szkół i Przedszkoli, która odbędzie się w ramach Kongresu Edukacja i Rozwój>>