Powiaty i małe gminy apelują o pozostawienie rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., która od 2009 r. ma być zmniejszona do 0,25 proc. Oznacza to, że już od przyszłego roku z rezerwy będzie można dofinansowywać jedynie w niewielkim stopniu zadania uwzględnione w dotychczasowych kryteriach.
- Taka sytuacja szczególnie niekorzystnie wpłynie na budżety powiatów ziemskich i gmin, które w chwili obecnej dokładają najwięcej do oświaty i które mają niskie dochody własne – uważa Janina Wieczorek, przewodnicząca Konwentu Dyrektorów i Naczelników Wydziałów Edukacji Starostw Powiatowych Województwa Mazowieckiego.
Konwent w stanowisku w sprawie oświaty zaapelował o przywrócenie w ustawie o dochodach na rok 2009 rezerwy oświatowej do wysokości co najmniej 0,6 proc. Za utrzymaniem rezerwy na obecnym poziomie opowiedzieli się także członkowie zespołu edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Związek Miast Polskich, Związek Województw RP oraz Unia Metropolii Polskich uważają, że rezerwa powinna zostać zmniejszona, a uzyskane w ten sposób środki mogłyby powiększyć subwencję oświatową.

Serwis Samorządowy PAP, 2 lipca 2008 r.