W związku z ukazaniem się rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej dzieciom i uczniom na zakup podręczników i zakup jednolitego stroju (Dz. U. Nr 120, poz. 819) proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania.
1. Czy w sprawie udzielenia pomocy uczniowi dyrektor szkoły powinien wydać decyzję administracyjną? Jeśli nie to w jakiej formie dokonywać zwrotu poniesionych kosztów?
2. Jaką kwotę zwrócić za strój jeżeli szkoła wynegocjowała 40 zł za strój uczniowski, gdy § 5 pkt 4 rozporządzenia nakłada obowiązek wypłaty 50 zł?
3. W mieście Brzeg jest Zespół Szkół Specjalnych do którego uczęszczają uczniowie z całego powiatu brzeskiego - organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Specjalnych jest starosta brzeski. Czy właściwym do odebrania od dyrektora Zespołu Szkół listy uczniów uprawnionych do dofinansowania zakupu strojów uczniowskich i przekazania Zespołowi Szkół stosownych środków jest burmistrz Brzegu, który nie jest organem prowadzącym dla tego Zespołu Szkół?
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej dzieciom i uczniom na zakup podręczników i zakup jednolitego stroju (Dz. U. Nr 120, poz. 819), wnioski o udzielenie dofinansowania kierowane są do wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla siedziby szkoły. Przepisy rozporządzenia wskazują jednoznacznie na wójta gminy, (burmistrza, prezydenta miasta) na obszarze której znajduje się szkoła, a nie na organ prowadzący szkołę (§ 4 rozporządzenia).

Jeśli chodzi o dofinansowanie zakupu jednolitego stroju dla uczniów, to - jak wynika z § 5 ust. 4 rozporządzenia - kwota ta jest ustalona sztywno i wynosi 50 złotych. W świetle przepisów rozporządzenia wysokość przedmiotowej kwoty dofinansowania jest niezależna od rzeczywistego kosztu zakupu stroju. Oznacza to, że rodzice uczniów, którym przyznano dofinansowanie do zakupu jednolitego stroju, powinni otrzymać kwotę 50 złotych.

Jak wynika z przepisów przywołanego na wstępie rozporządzenia - dyrektor szkoły sporządza listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy i przekazuje tę listę właściwemu wójtowi gminy (burmistrzowi, prezydentowi miasta). Na podstawie otrzymanych list - wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje dyrektorowi szkoły środki pieniężne na dofinansowanie, a dyrektor szkoły rozdziela te środki pomiędzy uprawnionych. Przepisy przywołanego rozporządzenia nie zawierają podstaw do wydawania w tym przypadku decyzji administracyjnej przez dyrektora szkoły.

Przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) stanowią, że sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym wydaje się decyzje administracyjne, a świadczenia te przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 90m ust. 1 i 90n ust. 1 przywołanej ustawy). Dotyczy to jednak przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym (stypendium szkolne, zasiłek szkolny), określonych w przepisach ustawy o systemie oświaty.