Piotr Godlewski, licealista z Radomia zdobył Złoty Medal na zakończonej 20 lipca XL Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Meridzie w Meksyku. W ogólnej klasyfikacji zajął 6. miejsce. Poza tym polscy uczniowie zdobyli jeszcze medal srebrny i dwa brązowe oraz wyróżnienie. W zawodach wzięło udział 316 zawodników z 85 krajów.
Srebro przypadło w udziale Mateuszowi Jonczykowi z Raciborza, a medale brązowe otrzymali: Piotr Waluk z Warszawy i Adam Wyrzykowski z Krakowa. Wyróżnienie dostał Dominik Gronkiewicz z Wrocławia.
Olimpiada nie prowadzi klasyfikacji według krajów. Można jednak powiedzieć, że podobnie jak w latach poprzednich najlepsi okazali się uczestnicy z Chin. To prawdopodobnie wynik długotrwałego (co najmniej rocznego) przygotowywania do Olimpiady pod kierunkiem czołowych specjalistów. W Polsce, i innych krajach europejskich, przygotowania trwają krótko. W tym roku w Polsce trening dla reprezentacyjnej piątki zwycięzców polskiej Olimpiady Fizycznej odbywał się przez 10 dni.
Udział Polaków w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w latach następnych - mówi prof. Mostowski, opiekun polskiej reprezentacji, pracownik Instytutu Fizyki PAN - stoi pod dużym znakiem zapytania. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadza rekonstrukcje krajowych Olimpiad. Może się okazać, że z tego względu Olimpiady w przyszłym roku szkolnym się nie odbędą.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 23.07.2009 r.