Środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) zostaną podzielone na województwa w oparciu o dane z SIO3 dotyczące istniejących już oddziałów przedszkolnych. Zostaną one określone i wskazane dla każdego regionu, w podziale na gminę wiejską i wiejsko-miejską, czyli te obszary, w których odsetek dzieci objętych opieką przedszkolną jest najniższy. O to wsparcie wnioskować mogą wyłącznie organy prowadzące już funkcjonujące w szkołach podstawowych oddziały przedszkolne. Lista oddziałów przedszkolnych, które mogą być objęte wsparciem w ramach omawianej interwencji zostanie wskazana w dokumencie Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie modernizacji oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych w ramach Poddziałania 9.1.1 PO KL4.
Zawarty w Zasadach katalog wydatków obejmuje kategorie wydatków kwalifikowanych w ramach projektu oraz ich maksymalny koszt. I tutaj zauważyć należy niespójność w zapisach tego dokumentu i tym samym niedogodność dla aplikujących o środki unijne.
Po analizie potrzeb organ prowadzący określi we wniosku o dofinansowanie listę zadań planowanych do zrealizowania w ramach projektu, spośród ww. zadań i wydatków. Taki zapis sugeruje zamknięcie katalogu do zawartych w nim pozycji. Natomiast sam załącznik do Zasad, który zawiera ten katalog w swoim zapisie informuje o otwartej formule dokumentu dla poszczególnych kategorii wydatków w budżecie projektu. Zatem, ten wątek należałoby jednoznacznie wyjaśnić w zapisach całego dokumentu, by nie dać zbyt dużych możliwości interpretacyjnych. Przyjęte do realizacji projektu zapisy, co do zawartych tam pozycji, generują określone koszty. Poza tym niewłaściwym byłoby, gdyby z uwagi na ten mankament doszło do odmiennych stanowisk w zakresie kwalifikowalności poniesionych przez organy prowadzące kosztów.
Dodatkowym minusem w ramach realizowanych projektów systemowych jest to, że nie ma możliwości sfinansowania kosztów zarządzania projektem, w tym wydatków związanych z promocją projektu (IP/IP2 ze środków pomocy technicznej będzie finansowała spełnienie przez projekty wymogów związanych z ich oznakowaniem oraz działania informacyjno-promocyjne, np.: poprzez nieodpłatne przekazanie naklejek/tablic umożliwiających oznaczenie zakupionego sprzętu lub wyposażenia, wypożyczenie tablic, banerów informacyjnych itp.) oraz kosztów pośrednich. Aplikujący o przyznanie środków beneficjent musi w ramach własnych środków i inwencji organizacyjnej rozwiązać tę kwestię.
Beneficjent zobowiązany jest do zapewnienia trwałości rezultatów projektu po jego zakończeniu. Zgodnie z zastosowanym w planie działania kryterium dostępu beneficjent jest zobowiązany do zamieszczenia we wniosku o dofinansowanie deklaracji dotyczącej utrzymania oddziału przedszkolnego po zakończeniu realizacji projektu przez okres co najmniej 2 lat.@page_break@

Pozytywnym argumentem obok wsparcia upowszechniania przedszkolnego i możliwości pełnego przygotowania oddziałów przedszkolnych na przyjście dzieci młodszych jest także fakt, iż organy prowadzące ubiegające się o realizację tych projektów systemowych nie są zobowiązane do posiadania wkładu własnego. Projekty systemowe mogą być finansowane z dofinansowania projektu ze środków budżetu państwa przekazanych w formie płatności i dotacji celowej przez podmiot, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) na zasadach ogólnych, określonych w Zasadach finansowania PO KL11. Realizacja wydatków odbywa się zgodnie z prawem unijnym i krajowym, ze szczególnym uwzględnieniem art. 190 UFP.
Podmiot prowadzący szkołę z oddziałami przedszkolnymi, którego projekt systemowy został zatwierdzony do realizacji, zawiera z IP2 lub IP (jeżeli IP2 nie została wyznaczona), umowę o dofinansowanie realizacji projektu, zgodną ze wzorem określonym w Zasadach finansowania PO KL.
Beneficjent otrzymuje środki na realizację projektu jedną transzą zgodnie z harmonogramem płatności i w momencie faktycznego zapotrzebowania na środki, tj. co do zasady nie bezpośrednio po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, lecz bezpośrednio przed momentem konieczności dokonania pierwszych płatności w projekcie. W celu realizacji projektu systemowego wymagane jest otwarcie i prowadzenie wyodrębnionego rachunku bankowego oraz prowadzenie wyodrębnionej ewidencji wydatków projektu zgodnie z zasadami określonymi w Zasadach finansowania PO KL. Wszelkie koszty związane z uruchomieniem i prowadzeniem wyodrębnionego rachunku bankowego projektu są niekwalifikowane, czyli nie mogą być pokryte z pieniędzy projektowych.
Projekty rozliczane są na podstawie faktycznie ponoszonych wydatków. Dokumenty księgowe potwierdzające poniesienie wydatków przechowywane są w siedzibie beneficjenta i podlegają weryfikacji przez IP2/IP podczas kontroli na miejscu realizacji projektu.
Szczegółowe zasady monitorowania postępu rzeczowego i finansowego w projekcie oraz jego rozliczanie określają Zasady finansowania PO KL.