Minister edukacji, Krystyna Szumilas, podpisała rozporządzenie w sprawie przypadków, w jakich do szkół dla dorosłych mogą uczęszczać osoby, które nie ukończyły osiemnastu lat. W celu dostosowania przepisów do nowych regulacji dotyczących szkolnictwa zawodowego, dopuszczono możliwość spełniania obowiązku nauki przez absolwentów gimnazjów na kwalifikacyjnym kursie zawodowym. Będzie to dotyczyło osób, którym sytuacja życiowa lub zdrowotna uniemożliwia podjęcie nauki zawodu w charakterze młodocianego pracownika. Na podobnych zasadach możliwe będzie realizowanie obowiązku nauki na kursach kwalifikacyjnych w aresztach i zakładach karnych.
Podobnie jak dotychczas, przepisy przewidują również, że do szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych można przyjąć osobę, która w dniu rozpoczęcia zajęć ukończyła 16 lat, jeżeli ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły dla dzieci i młodzieży. Szesnastolatka można przyjąć także do szkoły ponadgimnazjalnej dla dorosłych, jeżeli jego sytuacja życiowa lub zdrowotna uniemożliwia mu podjęcie nauki w szkole dla młodzieży. Przepis ten dotyczy najczęściej osób przewlekle chorych oraz małoletnich matek, które ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem nie mogą uczęszczać do szkoły.
W rozporządzeniu uwzględniono także konieczność zapewnienia edukacji nieletnim sprawcom przestępstw. W wyjątkowych przypadkach, określonych w art. 10 k.k., Kodeks karny dopuszcza skazanie sprawcy, który ukończył 15 lat. Jako że musi on kontynuować naukę, a w aresztach śledczych i zakładach karnych zorganizowane są jedynie szkoły dla dorosłych, możliwość podjęcia w nich nauki przez osadzonych, którzy ukończyli 15 lat, musiała zostać uwzględniona w odrębnych przepisach. 

Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>