Głównym celem konkursu jest upowszechnianie znajomości historii najnowszej wśród dzieci i młodzieży.
Jak poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału IPN w Rzeszowie, prace powinny dotyczyć historii Polski w latach 1939- 1989. „Muszą być zainspirowane opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach” - dodała.
Waksmundzka-Szarek podkreśliła, że prace mogą prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były te osoby, lub inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.
Konkurs skierowany jest do trzech kategorii wiekowych. W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia.
Natomiast gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu. Dodatkowo muszą też napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii.
Konkurs cieszy się sporą popularnością, np. w ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad pół tysiąca uczniów z 44 szkół Podkarpacia. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu zaplanowano na 4 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane w Galerii Miejskiej w Rzeszowie.(PAP)