Samorządy coraz częściej organizują zerówki w szkołach, żeby uporać się z brakiem miejsc w przedszkolach dla młodszych dzieci. Do 2012 roku rodzice mają wybór - albo posłać dziecko do pierwszej klasy, albo do zerówki. Ale niektóre samorządy wprowadzają odpłatność za zerówki w szkołach, tak jak za przedszkole, np. 130 zł miesięcznie w Sianowie koło Koszalina. Formalnie zerówki to tzw. oddziały przedszkolne. Gmina utrzymuje je z własnych funduszy, a nie z państwowej subwencji jak szkoły - tłumaczy Anna Plezia z Urzędu Gminy w Sianowie. - Gdyby rodzice posłali dzieci od razu do pierwszej klasy, nic by nie płacili.
Płacić będą za zajęcia i opiekę ponad program ustalony przez MEN. W przedszkolu dzieci spędzają osiem-dziesięć godzin dziennie. Zgodnie z prawem oświatowym gmina musi zapewnić sześciolatkom minimum - pięć godzin przedszkola dziennie. To minimum i samorządy, i MEN uważają za wystarczające do zrealizowania programu wychowania przedszkolnego. I uznają, że za dodatkowe godziny samorządy mają prawo pobierać opłaty.
Jeśli rodzice odbiorą dzieci po pięciu godzinach, nie będą musieli nic dopłacać. Ale nie o to chodzi rodzicom. Popołudniowa opieka była ważnym argumentem za pozostawieniem sześciolatków w przedszkolu.
Ligia Krajewska, dyrektor gabinetu politycznego ministra edukacji, mówi: - Przedszkola należą do samorządów. Ministerstwo nie może ingerować w ich kompetencje. Niezależnie od tego, gdzie odbywają się zajęcia zerówkowego oddziału przedszkolnego - w szkole czy w domu kultury - to ciągle jest oddział przedszkolny podległy gminie. Więc ma ona prawo pobrać opłaty.
Warszawski samorząd zapewnia, że w tym roku opłat za zerówki w szkole nie będzie ale nie wiadomo, jak będzie w kolejnych latach w związku z kryzysem finansowym. W Poznaniu w większość zerówek w szkołach jest bezpłatna ale w kilku wprowadzono opłaty.
Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, mówi: - To dobry patent. Trzeba się nim zainteresować. Najlepiej sprawdzi się w miastach, gdzie rodzice dłużej pracują.
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, 4.08.2009 r.