Komisja Europejska przyjęła 3 lipca komunikat „Rozwijanie kompetencji na miarę XXI wieku: plan europejskiej współpracy w zakresie szkół", w którym zapisano m.in., że państwa członkowskie powinny ściślej współpracować w celu lepszego dostosowania systemu edukacyjnego do potrzeb uczniów i pracodawców.
Oznacza to konieczność wprowadzenia zmian w europejskich szkołach,  tak aby możliwe stało się lepsze przygotowanie młodych ludzi do wyzwań naszego wieku.
Komisja proponuje program współpracy w trzech dziedzinach:
• nacisk na przekazywanie uczniom kompetencji przydatnych w życiu poprzez: wzrost poziomu umiejętności czytania i liczenia, uczenie się uczenia oraz unowocześnienie programów nauczania, materiałów pedagogicznych, doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz systemu oceny;
• zobowiązanie do zapewnienia każdemu uczniowi wysokiej jakości nauczania poprzez: upowszechnienie edukacji przedszkolnej; równość uczniów w systemach szkolnych, ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz większą pomoc dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, uczestniczących w ogólnym systemie edukacyjnych.
• doskonalenie nauczycieli i pracowników szkół. Między innymi: większy zakres i lepsza jakość kształcenia nauczycieli; skuteczniejsza rekrutacja nauczycieli oraz pomoc dyrektorom szkół w poprawie jakości uczenia się.
Edukacja szkolna coraz częściej jest uznawana za ważny obszar reform, jeśli państwa członkowskie mają osiągnąć cele strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Komunikat Komisji stanowi część pakietu działań przewodniczącego Barrosa, przyjętego 2 lipca 2008 r., którego celem jest poprawa dostępu, możliwości i solidarności wśród wszystkich obywateli UE. Do komunikatu dołączono dokument roboczy, w którym przedstawiono najnowsze wyniki badań i statystyki, jak również podsumowanie odpowiedzi na konsultacje publiczne „Szkoły na miarę XXI wieku”.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 4.07.2008 r.