Projekt, opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, na nowo określa obowiązki publicznych placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym. Kładzie nacisk na wspieranie poradni psychologiczno-pedagogicznych, mniejszych placówek doskonalenia nauczycieli oraz doradców metodycznych w realizacji przypisanych im zadań.
Z zakresu obowiązków wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli usunięto obowiązek przygotowania i realizacji programów doskonalenia zawodowego nauczycieli-doradców metodycznych.
Przyjęto także, że wyłącznie do zadań placówek prowadzonych przez samorząd województwa należeć będzie organizowanie i prowadzenie doradztwa metodycznego dla nauczycieli przedmiotów zawodowych nauczanych w zawodach unikatowych i nauczycieli w szkołach mniejszości zawodowych i etnicznych. Wyłącznie do zadań placówek prowadzonych przez samorządy należeć będzie także prowadzenie wojewódzkiego systemu informacji pedagogicznej.
Rozporządzenie wprowadzić ma także liczne zmiany organizacyjne. Okres planowania pracy placówek doskonalenia zawodowego zmieniony zostanie z roku kalendarzowego na rok szkolny. Plan pracy dyrektor będzie przedstawiał do zatwierdzenia w terminie do 30 czerwca poprzedniego roku szkolnego. Z kolei sprawozdanie z realizacji planu przedstawiane będzie do 30 września następnego roku szkolnego.
Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>