Większość spośród zdających egzamin maturalny z języka polskiego wybrała test na poziomie podstawowym, czyli łatwiejszym.
Abiturienci mieli do rozwiązania 15 zadań, m.in. test na czytanie ze zrozumieniem na podstawie tekstu o blogach Igora Jankego z "Rzeczpospolitej". Na wypracowanie (maksymalnie cztery strony, minimum 250 słów) dostali do wyboru dwa tematy. W pierwszym na podstawie "Ody do młodości" Adama Mickiewicza i wiersza "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera mieli opisać "stosunek młodych do pokolenia ojców". Drugi dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa: "Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób - ojca i Wokulskiego".
Tylko 7,5 proc. maturzystów wybrało poziom rozszerzony. Także oni pisali wypracowanie na wybrany temat: „Zanalizuj i zinterpretuj opowiadanie Sławomira Mrożka »Lolo «, zwracając uwagę na sposób kreowania bohaterów i paraboliczny charakter sytuacji przedstawionej w tekście" albo: „Rola słów w relacjach międzyludzkich. Analizując i interpretując fragment powieści Wiesława Myśliwskiego »Kamień na kamieniu « oraz wiersz Tadeusza Różewicza »Słowa «, zwróć uwagę na przedstawione sytuacje i sposób kreowania podmiotu mówiącego". W zadaniu na czytanie z rozumieniem analizowali tekst Czesława Miłosza „Historia literatury polskiej do roku 1939".
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, 6.05.2008 r.