Od roku szkolnego 2009/2010 przez cztery kolejne lata wymiar obowiązkowych zajęć prowadzonych przez nauczycieli podstawówek i gimnazjów będzie wzrastał o jedną godzinę. W przyszłym roku wyniesie więc 19 godz., a w 2012 roku 22 godziny. Z kolei pensum nauczycieli szkół ponadgimnzjalnych wzrośnie o jedną godzinę od roku szkolnego 2010/2011 i kolejną od września 2011 r. Ich wymiar czasu pracy w ciągu trzech najbliższych lat zwiększy się więc o 2 godziny. Tak wynika z najnowszej wersji rządowego projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, która powtórnie trafi do konsultacji społecznych.
Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji narodowej, podkreśla, że rząd wycofał się z pomysłu, aby to samorządy (do 22 godzin) mogły podwyższać pensum. Ich czas pracy nadal ma wynosić 40 godzin tygodniowo. Zmienią się natomiast proporcje między czasem poświęconym na zajęcia w szkole a czasem, w którym nauczyciel przygotowuje się do lekcji i wykonuje inne czynności związane z prowadzeniem zajęć.
Pomysł wydłużenia pensum krytykują związki zawodowe, których przedstawiciele 8.09 negocjowali z rządem zmiany w ustawie o systemie oświaty.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreśla, że z projektu nie wynika, jakie wynagrodzenie miałoby przysługiwać nauczycielom z tytułu wydłużenia pensum. Dodatkowo jego zdaniem rząd nie sprawdził, czy w szkołach prowadzi się na tyle dużo zajęć, aby tak znacznie zwiększyć liczbę obowiązkowych godzin lekcyjnych. Dlatego ZNP chce, aby najpierw resort edukacji przeprowadził badania dotyczące obecnego czasu pracy nauczycieli i na tej podstawie zgłaszał ewentualne propozycje zmian.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 9.09.2008 r.