Czas pracy dyrektora szkoły

Stosownie do obowiązujących przepisów – czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, przy czym nauczyciela obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. W ramach tego czasu pracy nauczyciel obowiązany jest realizować:
1. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz;
2. inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3. zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, tj. pensum –ustalony został w przepisach prawa, które określają wymiar pensum dla nauczycieli zajmujących poszczególne stanowiska w różnych typach szkół i placówek. Praca w wymiarze określonym we wskazanych przepisach, w zakresie uprawnień pracowniczych uznawana jest za pracę wykonywaną w pełnym wymiarze zajęć. Ma to istotne znaczenie dla określenia tych uprawnień ze stosunku pracy, które uzależnione są od zatrudnienia w określonym wymiarze zajęć.

Jak wynika z przywołanej powyżej regulacji – oprócz pensum (czyli oprócz zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz), nauczyciel powinien również realizować inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Regulacja ta dotyczy nauczycieli objętych Kartą Nauczyciela, w tym również dyrektora szkoły. Jednak na nauczycielu – dyrektorze szkoły ciążą również inne obowiązki – obowiązki wynikające ze spełnianej funkcji. Zadania te zostały szczegółowo określone w przepisach Karty Nauczyciela (art. 7) oraz w przepisach ustawy o systemie oświaty (art. 39).

Zadania te obejmują m. in. kierowanie i zarządzanie szkołą, wykonywanie czynności pracodawcy dla osób zatrudnionych w szkole, a także reprezentowanie szkoły na zewnątrz oraz szereg czynności związanych z realizowaniem funkcji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.

Ogólnie mówiąc – poza zadaniami, które realizuje każdy nauczyciel, dyrektor szkoły pełni też funkcje zarządcze. Dodać też należy, że nauczyciel będący dyrektorem szkoły piastuje funkcję organu szkoły – dyrektor szkoły jest organem szkoły powołanym do wypełniania działań publicznych i posiadającym określone kompetencje w zakresie administracji.

Z uwagi na szczególną funkcję dyrektora szkoły i zakres obowiązków wynikający z pełnionej funkcji, przepisy prawa przewidują w stosunku do nauczyciela-dyrektora szkoły obniżanie wymiaru pensum albo zwolnienie z obowiązku realizacji pensum.

Kompetencja w zakresie obniżenia wymiaru pensum dyrektorowi szkoły oraz zwolnienia z obowiązku realizacji pensum należy do organu prowadzącego szkołę – w przypadku szkół prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego właściwym organem będzie odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa. Organ ten ustala w stosownej uchwale zasady udzielania oraz rozmiar zniżek pensum, a ponadto – przyznaje dyrektorowi szkoły zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych (zwolnienia z pensum).