Nagrodę przyznały British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce i Oxford University Press. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie podczas finału cyklu akademickich debat oksfordzkich.

"Swoją postawą i działalnością promuje zawód nauczyciela i buduje jego prestiż, pokazuje też, że ten zawód to wielka przyjemność, jeśli wiąże się z pasją. Umiejętnie dociera do serc uczniów, zawsze gotowa do pracy na ich rzecz, otwarta na zmieniający się świat i samodoskonalenie, zmienia oblicze swego zawodu i daje świadectwo wpływu jaki nauczyciele mają na nasze życie" - mówiła w laudacji na cześć laureatki Ewa Czarnojan z Oxford University Press.

"Język angielski i to, że zaczęłam się go uczyć już jako osoba dorosła, to najtrafniejsza decyzja w moim życiu. To pozwoliło mi poznać innych nauczycieli i rozpocząć z nimi współpracę, być z nimi, uczyć się razem z nimi. Dzięki językowi angielskiemu pokazuję swoim uczniom, że cały świat jest obok nich" - powiedziała Okuniewska odbierając nagrodę "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS".

Okuniewska jest nauczycielem dyplomowanym, uczy w szkole od 29 lat, jest pionierką wykorzystywania w edukacji technik komunikacyjno-informacyjnych, podczas lekcji zarówno ona sama, jak i jej uczniowie posługują się tabletami. Od lat z powodzeniem realizuje projekty w międzynarodowym programie edukacyjnym eTwinning. Jest ambasadorką tego programu w województwie warmińsko-mazurskim. W ramach eTwinningu nauczyciele i uczniowie z różnych krajów wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii ITC.

Na koncie ma wiele innych nagród, w tym Medal Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodę Ministra Edukacji. W 2013 r. była w gronie finalistów konkursu "Nauczyciel Roku" organizowanego przez Tygodnik "Głos Nauczycielski" z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W tym samym roku wraz ze swoimi partnerkami - nauczycielkami z Rumunii i Portugalii - była w gronie nauczycieli nagrodzonych w Lizbonie za najlepsze projekty zrealizowane w ramach programu eTwinning.

W tym roku była zaś w gronie 50 nauczycieli nominowanych do Światowej Nagrody Nauczycielskiej - Global Teacher Prize, nazywanej nauczycielskim Noblem. Ufundowano ją, aby wyróżnić wyjątkowego nauczyciela, który przyczynia się do zmiany oblicza swojej profesji. Finałowa pięćdziesiątka została wybrana spośród 8 tys. nominacji i wniosków ze 148 państw.

Celem nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS" jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach. W tym roku nagrodę przyznano po raz pierwszy.

British Alumni Society - BAS to organizacja powstała w 1999 r. zrzeszająca polskich absolwentów brytyjskich uniwersytetów. Liczy ponad 550 członków, zarówno Polaków, jak i Brytyjczyków mieszkających w Polsce. (PAP)

dsr/ mok/