XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie po raz siódmy z rzędu zajęło pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009, przygotowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Na drugim miejscu w rankingu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku szkoła ta była na piątym miejscu), a na trzecim - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (w poprzednim rankingu na miejscu drugim).
Kolejne miejsca zajęli III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Podstawowym kryterium, według którego przygotowano ranking szkół, były sukcesy ich uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Zwycięskie XIII LO w Szczecinie miało w roku szkolnym 2008/2009 24 laureatów i 38 finalistów olimpiad z 22 przedmiotów. Przy ocenie szkół brano też pod uwagę liczbę uczniów w danej szkole, stąd LO im. Witkowskiego, choć ma więcej olimpijczyków niż zwycięska "Trzynastka" (30 laureatów i 44 finalistów), znalazło się w rankingu niżej. W XIII LO uczy się prawie 340 uczniów, a w "Witkowskim" - ponad 930.
Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych ogłoszony został po raz dwunasty. Uwzględniono w nim 428 szkół ponadgimnazjalnych, które w roku szkolnym miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów olimpiady przedmiotowej lub zawodowej.
 
Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 15.01.2010 r.