Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania zatrudniony jest w szkole w pełnym wymiarze czasu pracy (cały etat). Na rok szkolny 2017/2018 liczba godzin dla tego nauczyciela jest mniejsza niż połowa etatu.
Czy należy rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela i wypłacić mu sześciomiesięczną odprawę, jeśli zamierzamy zatrudnić tego nauczyciela na umowę w niepełnym wymiarze godzin na dany rok szkolny?

Odpowiedź
Jeśli nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole niż gimnazjum, należy go zwolnić z prawem do odprawy oraz zatrudnić na umowę o pracę na część etatu.

Uzasadnienie
Na podstawie art. 227 ustawy z 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – dalej p.w.u.p.o. w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego nie stosuje się przepisów art. 20 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela, ponieważ ograniczenie wymiaru zatrudnienia, rozwiązanie stosunku pracy oraz prawo do odprawy wyczerpująco regulują przepisy art. 225 i art. 226 p.w.u.p.o.

Natomiast w przypadku nauczycieli zatrudnionych w innych szkołach niż gimnazja, w razie zaistnienia zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudniane nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, zastosowanie mają przepisy art. 20 KN oraz w zakresie ograniczenia zatrudnienia z tych przyczyn – art. 22 ust. 2 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela - dalej KN.

W przedstawionym w pytaniu przypadku, szkoła nie może zapewnić godzin na pełen etat, a jednocześnie nie ma dla nauczyciela godzin w wymiarze co najmniej polowy etatu. Nie zachodzą zatem przesłanki do obniżenia wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2 KN.
Należy wypowiedzieć stosunek pracy przez mianowanie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Nauczyciel w związku z tym będzie uprawniony do sześciomiesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN.
Nie straci prawa do odprawy nawet w sytuacji, gdy zostanie zatrudniony na umowę o pracę na część etatu na czas określony na zastępstwo lub zgodnie z potrzebami organizacji nauczania zgodnie z art. 10 ust. 7 KN.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów