Do 2010 r. ma być gotowy kompleksowy projekt reformy szkolnictwa zawodowego. Nowe przepisy mają odbiurokratyzować podejmowanie przez samorządy powiatowe decyzji dotyczących m.in. kierunków kształcenia.
W resorcie edukacji nad zmianami pracuje specjalny zespół ds. kształcenia zawodowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministrów właściwych dla zawodów, przedstawiciele organizacji pracodawców, organizacji branżowych, środowisk samorządowych, instytucji oświatowych, organizacji związkowych.
W nowelizacji ustawy oświatowej resort już zaproponował ułatwienia w powołaniu na stanowisko dyrektora szkoły np. artystycznej czy zawodowej wybitnych artystów lub specjalistów nie posiadających uprawnień pedagogicznych. Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego, będzie miał również możliwość zatrudniania specjalistów do kształcenia zawodowego, niebędących nauczycielami.
Minister Katarzyna Hall liczy, że nowe zapisy „w dużym stopniu odbiurokratyzują podejmowanie przez samorządy powiatowe decyzji dotyczących kierunków kształcenia, sieci szkół publicznych”.
- Jest to szansa na takie lokalne spojrzenie i powiązanie tych decyzji z rynkiem pracy. Chcemy przede wszystkim, aby decyzje były podejmowane w oparciu o konsultacje z wojewódzkimi i powiatowymi radami zatrudnienia, żeby bardziej elastyczne były przepisy umożliwiające dyrektorowi szkoły, który ma działać w porozumieniu z organem prowadzącym, sprawne zatrudnianie specjalistów na zasadach ustalonych w Kodeksie pracy lub na podstawie umów cywilnoprawnych, żeby wysokość wynagrodzenia tych osób mogła być ustalana elastycznie (...) - mówiła Minister Hall na ostatnim posiedzeniu Sejmu podczas debaty na temat szkolnictwa zawodowego.

Serwis Samorządowy PAP, 9 września 2008 r.