Program jest polską adaptacją irlandzkiego programu pod takim samym tytułem.
"Idea programu została zapożyczona z Irlandii, gdzie z powodzeniem jest on realizowany wśród młodzieży w wieku 16-17 lat. Przedsięwzięcie jest unikalne na skalę europejską, dlatego jesteśmy przekonani, że spotka się z zainteresowaniem i przychylnością polskich szkół ponadpodstawowych" - zaznaczyła Małgorzata Gruszka, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP, przewodnicząca Zespołu ds. Edukacji Dzieci i Młodzieży.
"Chcemy nauczyć młodych ludzi myślenia społecznego i przestrzennego, rozwinąć ich wrażliwość estetyczną oraz poczucie odpowiedzialności za wygląd najbliższego otoczenia. Za kilkanaście lat to właśnie oni będę kreować nasz ład przestrzenny” - dodała.
Pierwsza edycja programu rozpocznie się we wrześniu tego roku i obejmie swoim zasięgiem gimnazja oraz licea z całego kraju. Organizatorzy przedsięwzięcia liczą na to, że weźmie w nim udział po kilkanaście szkół z każdego województwa. Swoją obecność zapowiedziały już placówki oświatowe, uczestniczące w akcji pilotażowej, w ramach której na zajęcia uczęszczało 400 uczniów z 13 szkół ponadpodstawowych z 5 województw. W pozyskiwanie nowych szkół ponadpodstawowych do akcji zaangażowane są Okręgowe Izby Architektów RP, które prowadzą rozmowy z lokalnymi władzami samorządowymi.
Program składa się z trzech modułów tematycznych (po 10 godzin każdy). Pierwszy z nich „Mój dom” dotyczy projektowania i aranżacji wnętrz oraz architektury budynku. Drugi moduł „Dzielnica, moduł, wieś, metropolia” traktuje o przestrzeni publicznej. Trzeci - "Historia architektury” umożliwi młodzieży bliższe poznanie stylów architektonicznych. Przystąpienie do programu nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów ze strony szkół. Zajęcia będą prowadzić przeszkoleni i certyfikowani przez Izbę Architektów RP nauczyciele, korzystając ze wsparcia architektów koordynatorów.
Patronat honorowy nad programem objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.