Rozporządzenie określa jednolite, obowiązujące na terenie całego kraju, zasady ustalania maksymalnej liczby punktów decydujących o przyjęciu do klasy pierwszej w poszczególnych typach szkół. Nowe regulacje stosowane będą także do niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego.
W postępowaniu rekrutacyjnym do ww. szkół przelicza się odpowiednie kryteria, które zostały określone w ustawie – Prawo oświatowe:
- wynik egzaminu ósmoklasisty,
- wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego,
- wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub branżowej szkoły I stopnia odpowiednio oceny z języka polskiego, matematyki, dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i jednych wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, - świadectwo ukończenia odpowiednio szkoły podstawowej z wyróżnieniem, świadectwo promocyjne do klasy VII z wyróżnieniem lub świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia z wyróżnieniem,
- szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej lub świadectwie ukończenia branżowej szkoły I stopnia (maksymalnie 18 punktów).

Ustalając podział punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie, przyjęto, że może to być maksymalnie 100 pkt. Tak samo będzie w przypadku wyników z egzaminu ósmoklasisty - przyjęto, że wynik z egzaminu ósmoklasisty z: języka polskiego i matematyki będzie się mnożyło przez 0,3, co oznacza, że kandydat może z tych przedmiotów uzyskać maksymalnie po 30 punktów, czyli w sumie 60 punktów.
Natomiast wynik z języka obcego nowożytnego oraz z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust. 3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty i będzie się mnożyło przez 0,2, co oznacza, że kandydat może z tych przedmiotów uzyskać maksymalnie po 20 punktów, czyli w sumie 40 punktów. Zachowano dotychczasowe rozwiązania dotyczące szczegółowego trybu pracy i zadań komisji rekrutacyjnej. 

 

Twierdza. Szkoła w metaforze militarnej. Co w zamian?
Ewa Bochno, Maria Dudzikowa, Sylwia Jaskulska
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł