Główne zmiany wprowadzone ustawą (Dz. U. poz. 642) dotyczą obowiązku szkolnego sześciolatków. Ustawa wydłuża czas, w jakim rodzice sześciolatka mogą złożyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej uzasadniającą odroczenie obowiązku szkolnego sześciolatka. Będą mieli na to czas do 31 grudnia.
Do wniosku w tej sprawie należy dołączyć opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną, założoną zgodnie z określonymi przepisami oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje wymagane dla pracowników publicznych poradni psychologiczno–pedagogicznych.

Zmiana pozwola także na zatrudnianie w szkole asystentów nauczycieli - osób posiadających takie same kwalifikacje jak nauczyciel - na zasadach określonych w Kodeksie pracy. W trakcie prac nad ustawą Senat ograniczył możliwość zatrudniania asystenta nauczyciela do klas I-III szkół podstawowych oraz świetlic. Przepisy stanowią, że asystenci nauczycieli nie będą mogli zarabiać więcej niż nauczyciele dyplomowani. Ta część nowelizacji będzie obowiązywać od 1 września 2014 r.

Polecamy: Związki zawodowe podzielone ws. asystentów nauczycieli