Nad zmianą przepisów uniemożliwiających gminom przyznawanie ulg w opłatach za przedszkola pracuje zespół doradców prezydenta Komorowskiego. Wiele gmin, prowadząc politykę prorodzinną, przyznaje ulgi rodzicom, którzy mają w przedszkolu więcej niż jedno dziecko. Pełną stawkę płacą tylko za pierwsze, za każde kolejne połowę. Ale wojewodowie, a potem sądy administracyjne masowo podważają uchwały radnych gmin, którzy przyznają ulgi uznając, że narusza to art. 32 konstytucji mówiący, iż wszyscy są równi wobec prawa.
Do określenia wysokości i rodzaju opłat w gminnych przedszkolach upoważnia ustawa o systemie oświaty, którą przygotowywało MEN. Nie daje ona jednak upoważnienia do zwalniania z opłat. MEN stwierdziło, że nie trzeba zmieniać przepisów. Nad nowymi przepisami, i to nie tylko pozwalającymi na przyznawanie ulg, pracuje zespół doradców prezydenta Bronisława Komorowskiego. „Gazeta Wyborcza” zamieszcza rozmowę z prof. Jerzym Regulskim, doradcą prezydenta RP ds. samorządu.
Profesor mówi m.in. „ Kluczowy jest interes mieszkańców. Musi być uznany za jedną z podstaw działalności gminy. Gmina nie tylko administruje, ale i zarządza swym rozwojem. Tu musi mieć swobodę podejmowania decyzji. Inaczej nie ma samorządności. Ta oznacza, że poszczególna gmina ma prawo załatwiać sprawy publiczne inaczej niż sąsiednia gmina. Chce dawać ulgi - proszę bardzo”.

Gazeta Wyborcza, 28 grudnia 2010 r., Maja Sałwacka