Rozporządzenie ujednolici zasady rekrutacji do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, określając terminy rekrutacji oraz kryteria, jakie szkoły będą musiały brać pod uwagę, przyjmując nowych uczniów.
Według nowych przepisów o przyjęciu ucznia do szkoły sportowej lub dwujęzycznej w pierwszej kolejności będą decydować predyspozycje kandydata tj. wyniki uzyskane odpowiednio na sprawdzianie predyspozycji językowych lub próbie sprawności fizycznej. W postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów punkty ze sprawdzianu i osiągnięcia wpisane na świadectwie będą brane pod uwagę dopiero na kolejnym etapie - dwie trzecie punktów stanowić będą wyniki sprawdzianu, a pozostałą część osiągnięcia wpisane na świadectwie ukończenia podstawówki.
Rodzic ma siedem dni, by odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do szkoły>>
Podobnie będzie przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Liczyć się będą przede wszystkim wyniki testu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej. Wyniki egzaminu gimnazjalnego i osiągnięcia ucznia będą brane pod uwagę dopiero, gdy pierwszy etap nie będzie rozstrzygający.
Ustalając podział punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie przyjęto, że może to być maksymalnie 100 pkt. W tym 4/5 tych punktów stanowią punkty możliwe do uzyskania za cztery oceny z przedmiotów wymienionych na świadectwie, a 1/5 stanowią punkty za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie.