Minister edukacji podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Zostało już skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od 1 września 2008 r.
Zgodnie z nim uczniowie klas I-III będą obowiązkowo uczyć się języka obcego. Dwie godziny tygodniowo angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego będą włączone do kształcenia zintegrowanego.
Janina Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty wyjaśnia, że języków będą mogli nauczać filologowie i absolwenci językowych kolegiów nauczycielskich, jeśli nauczyciele najmłodszych klas nie będą posiadali odpowiednich kwalifikacji. Dodaje jednak, że będą oni musieli dostosować program nauczania do podstawy programowej kształcenia zintegrowanego. Oznacza to, że jeśli w danym tygodniu klasa pierwsza będzie realizowała temat: moja rodzina, to anglista w tym tygodniu też będzie musiał nauczyć dzieci odpowiednich słówek.
Od 1 września zostanie też zmniejszona liczba tzw. godzin dyrektorskich w klasach I-III. Dyrektor będzie miał do swojej dyspozycji tylko 6 godzin w całym cyklu nauczania zamiast 12.
Ministerstwo zrezygnowało z planowanego przepisu, że liczba uczniów na lekcjach informatyki nie może być większa niż liczba komputerów w pracowni, ale w klasach może być maksymalnie 18 komputerów.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 24.04.2008 r.