Istotna zmiana dotyczy rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych, dotychczasowe gimnazja dwujęzyczne zostaną bowiem zastąpione oddziałami dwujęzycznymi w szkołach podstawowych, prowadzonymi w klasach VII i VIII. Zgodnie z art. 139 pr. ośw. do oddziału dwujęzycznego w pierwszej kolejności przyjęty będzie uczeń danej szkoły podstawowej, który:
- otrzymał promocję do klasy VII;
- uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
Jeśli kandydatów spełniających te warunki będzie więcej niż miejsc w oddziale, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego zostaną wzięte pod uwagę łącznie następujące kryteria:
– wynik sprawdzianu predyspozycji językowych,
– wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego,
– świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział będzie miał nadal wolne miejsca, na drugim etapie będą brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 pr. ośw. (dotyczącym rekrutacji do przedszkoli), czyli wielodzietność rodziny kandydata itd.

 

Arkusz organizacji szkół na nowych zasadach - rozporządzenie opublikowane>>

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów